КП "АТП-2528" - За чисте місто!

Про КОНЕЙ, ОДИН  СМІТТЄВОЗ  і ТЕХНІКУ. «Чернігівкомунтранс» у  1959 році

  • |
  • Автор :
  • |
  • Опубліковано : 9 Лютого 2023

Чим займався  предок підприємства  АТП-2528 уже більше 60 років тому. Різниця невелика, але деякі відмінності просто вражають.

Про перше, підприємство знаходилося на околиці міста. На вулиці Академіка Павлова, в районі нинішнього тролейбусного  депо. На одному зі старих знімків ймовірно зафіксована машина нашого  підприємства ГАЗ-410 перед поворотом  якраз на цю вулицю. Далі видно музей старожитностей.

Комунстранс  тоді   там мав контору, гуртожиток, конюшню, кузню, кілька господарчих будівель. У розпорядженні  комунальників  було 13 автомобілів загальною вантажопідйомністю (був такий показник) 33 тони. Серед них тільки один  спеціалізований  сміттєвоз ГАЗ-93. На знімку уже пізніша його версія на шасі ГАЗ-51.

В одному примірнику була снігоприбиральна машина. А дороги взимку після очистки бульдозерами (ДТ-54) посипали шлаком під спалювання вугілля.

Мали кілька  5 самоскидів, кілька  бортових авто, серед них  2 сімейства ЗІС, як на знімках. Дві поливальні машини  і два трактори ДТ-54, як везе сіно на санях.

До речі , підприємство  у 1959 році мало 27 коней – возило сміття і нечистоти у бочках. Тому й заготовляло сіно на лугах за Десною. Перевозили взимку на санях по льоду. Один кінь упродовж року помер, і агропідприємство передало комунальникам свого коня.

Які ж послуги тоді надавали комунальники, крім збирання сміття і вивезення нечистот? Прибирали і підмітали місто, яке було доволі маленьким у порівнянні із сьогоднішнім днем.  Серед незвичного – розміщували афіші, оголошення, включаючи приватні,  на спеціальних дошках.

Був і підрозділ , який зараз вважається неприпустимим – відловлення собак. Цим займалися гицелі (особи, що ловили безпритульних  собак). Це входило в санітарне очищення міста. Соціалістичний план з  відловлення  становив 300 собак за рік у місті (по кількості робочих днів у році), а відловили у 1959 році – 509.   Шкіри собак здавали по 3 рублі в артіль «Утильпром». Гицель за кожну собаку одержував  10 рублів.

Це варварство було припинене тільки після 1991 року у незалежній Україні, коли громадяни обрали демократичний шлях розвитку і європейські цінності гуманізму.

(Далі буде. Це матеріали до книги про історію поводження зі  сміттям  і  прибирання міста Чернігова).

Світлини з Інтернету  та групи  Старий Чернігів у мережі у Фейсбук